Vyhledat

Dotykové lampičky pouze s halogeny

Aktualizace: 5. říj 2019

Znáte určitě ty skvělé lampičky, jak se sáhne na tělo a ona se postupně rozsvěcuje z nejmenší intenzity na větší a větší, až maximální a pak se zhasne. Takto funguje dotykové stmívání. Na to používá stmívač, který to umožňuje. Ten je uvnitř lampy. Aby takto fungoval, potřebuje správný světelný zdroj.


Tento stmívač funguje podobně, jako když si představím vodovodní kohoutek. Když ho víc utáhnu, přiškrtím proud vody. Když ho víc povolím, proud vody se zvětší. Přesně tato funguje stmívač s napětím. A přesně toto umí halogenová žárovka.“V takovém svítidle nefunguje zdroj typu LED. Žárovka LED pracuje tak, že se vlastně neustále zapíná a vypíná. Bliká tak rychle, že to lidské oko nevidí. V dotykové lampičce se bude chovat jako nežádoucí a vyhodí pojistky. Stmívač prostě trvá na svém halogenovém partnerovi, který funguje na stejném principu a s LED nebude vůbec komunikovat, naopak se zkratuje.”Stmívací LED zdroje samozřejmě existují, ale fungují pouze se svými určenými stmívači a je to poměrně velká specializovaná oblast. Stmívače jsou nastaveny na určité rychlosti a prodlevy blikání. Když si vyfotíte svítící LED zdroj, máte taky na fotografii pruhy?A jaké je řešení?


a) Ani LED zdroj nezkoušet, aby se nepoškodil stmívač a výslovně používat zdroje HALOGEN

b) Kompakty - úsporky nejsou vůbec stmívatelné a nebudou fungovat takéPraktičnost se u těchto lamp rozhodně vyrovná už jen tím, že halogenové zdroje nevyzařují modré světlo a chovají se jako světlo z ohně. Bude se vám dobře spát. Takové světlo před usnutím je nejlepší. A ta spotřeba před usnutím ani nestojí za řeč.


Máte podobné zkušenosti? Jak jste si poradili? Podělte se s námi.

42 zobrazení0 komentář