Vyhledat

Když si chcete zkrátit kabel u závěsu

Aktualizace: 5. říj 2019

Svítidla s kabelem a jednoduchým stínidlem mají délku závěsného kabelu asi jeden metr. Liší se to od typu a výrobce. Až na malé výjimky se může kabel zkrátit na požadovanou délku aniž by se muset stříhat. Tím si upravíte sami délku na místě a ještě nebudete zasahovat do svítidla.


Většinou je kabel přidržen u rozety červíkem nebo šroubkem. V případě, že je to plastový červík, je na místě citlivá opatrnost. Jednak aby nevypadl a neztratil se, aby se nevhodným šroubovákem nerozmačkala ta drážka nebo aby se nestrhl. Šikovné ruce jsou zde opravdu potřeba. Když tam zůstane, jde jedině odvrtat. Když se poškodí závity, už ho tam ani nemusíte dávat..“Kabel se prostě nasouká nahoru do rozety a naskládá se kolem stěn do kruhu. Tam nebude vůbec vadit. Ještě předtím je dobré posunout takovou osmičku z plastu k otvoru rozety. Na ní totiž drží celá hmotnost stínidla. Aby se dobře s tím manipulovalo, doporučuji sundat tu kovovou konzolku, co se bude instalovat na strop a uvolnit vodiče ze svorkovnice a pak je tam zase upevnit.”Při soukání kabelu do otvoru je dobře nejen tahat, ale i pomáhat udržet rovný směr. Některé typy kabelu jsou na povrchu měkké a dokáží si doslova odříznout povrch. Rychlost zde není na místě.A jaké je řešení?


a) Vyzkoušejte si jen tak rukou za kabel, v jaké délce chcete závěs upravit a vše si na zemi připravte.

b) Klid a jemnost provedení bude úročeno skvělým výsledkem, který si umíte kdykoliv sami změnit

c) Jestli je zde i řetěz, tak se musí otevřít oka, spojit kde potřebujeme a zbytek řetězu někde schovat. Postup s kabelem se nemění, jen tam nebývá ten šroubek nebo červík. Kabel se provleče i přes několik ok řetězu, aby neodstával. Samozřejmě si kabel musíme uvolnit ze svorkovnice a i z rozety.Kdyby se to náhodou nepovedlo a muselo se na to hrubou silou, dokážeme červík sehnat. Trvá to ale delší dobu, to uvádím jen proto, aby se potvrdilo, že je trpělivost na místě. Tento návod platí na svítidla značky Searchlight, Faneurope. Ty máme vyzkoušený.


Máte podobné zkušenosti? Jak jste si poradili? Podělte se s námi.

29 zobrazení0 komentář