Vyhledat

Koupelna - jaké IP do které zóny?

Aktualizace: 5. říj 2019

Značení IP se na svítidlech vyznačuje jako IP číslo číslo. To první znamená něco jiného než to druhé. Pro koupelnu nás zajímá právě to druhé.


Důležité je, že toto označení musí být napsáno přímo na výrobku a pak teprve na obalu výrobku. Výrobce musí mít protokol o zkouškách, které svítidlo certifikovaly na stupeň krytí IP. To datum je pak na porovnání s platným certifikátem v době výroby.“Nejnižší stupeň krytí je IP20, tedy nula, a to na výrobcích uvedeno není. Výrobce to pouze uvádí v interních datech a je k tomu připraven na požádání vydat prohlášení o shodě, že je výrobek stejný jako ten zkušebnou posuzovaný a certifikovaný. Pokud IP20 vůbec neuvádí, pak s největší pravděpodobností žádný takový certifikát nemá a svítidlo se nemá do koupelny vůbec instalovat.”Břímě bezpečnosti není nikdy jen na svítidlech, ale i na vypínačích a zásuvkách. Proudový chránič zachránil už mnoho. Zjistěte si hlavně ve starších domech, zda ho máte instalovaný. Pokud jsou v domácnosti děti, je to nejlepší volba. Při koupání ve vaně umí vymyslet neuvěřitelný věci! Určitě si sami ještě něco pamatujeme. A také pára se na svítidlech a zrcadlech sráží. Pak asi nechceme holou rukou sahat na kov a hledat vypínač na svítidle, pokud to není šňůrka. No pocit je to někdy opravdu zvláštní.A jak jsou tedy ty IP a zóny?


Zóna 0 může mít minimálně IP x7

Zóna 1 může mít minimálně IP x5

Zóna 2 může mít minimálně IP x4

Všechno ostatní minimálně IP20


Sedmička je nejvyšší číslo a je nejbezpečnější, ale designově nic moc. Tady se totiž na krásu nehledí, tady je důležitá účelovost. Pětka je nad vanu do zóny jedna a čtyřka je opravdu běžná, ta jde do té lehčí zóny, což je 60cm do stran. V nabídce je nejvíce designových svítidel právě s krytím IP44, tedy 60cm od profilu vany a umyvadla. Výběr je dostatečný. Mají ale i své nevýhody. IP říká, že svítidlo je utěsněno proti prachu a vodě. Tedy neodvádí teplo a nechladí se dobře světelný zdroj. Když budeme svítit v koupelně opravdu dlouho, což jsou hodiny, světelný zdroj, zejména LED, si teplem ukrátí životnost. Proto nejsou nikdy výrobcem doporučovány LED zdroje s větším příkonem. To by se tam doslova zapekly. Tak tady na to pozor a pokud jsou vyměnitelné, nepřekračovat doporučený příkon.

40 zobrazení0 komentář