Svítidla pro badatele podzemí

Jeskyně a doly jsou specifickým světem věčné tmy. Lidé využívali prosvětlené a prostorné části jeskyní od pravěku. Od časů, kdypak začali hledat vzácné kovy a další přírodní suroviny, kopali do podzemí soustavy štol a šachet. Bez světel se však neobešli.

V prvopočátcích používali samozřejmě louče, olejové lampy, později svíčky. Snad nejznámějším svítidlem jeskynních badatelů, kopáčů horníků byly od konce 19. století karbidové lampy.

První hornickou karbidku nechal patentovat roku 1900 Frederic E. Baldwin v New Yorku. Zatímco v dolech byly karbidové lampy brzy střídány lampami elektrickými, speleologové je s oblibou při dlouhodobých výzkumech jeskyní a propastí používali do nedávné doby. Vyvinuly speciální, tzv. lezecké karbidky, které měly vyvíječ acetylénu zvlášť a hadicí byl propojen s hořákem na přilbě.

Pro náročné a dlouhé výzkumy v jeskyních neměly elektrické čelovky na baterie takovou výdrž. V posledním čtvrtstoletí se však na trhu začaly objevovat speleologická svítidla s LED diodami. Nespornou výhodou je výdrž několik desítek hodin na jednu sadu baterii a nízká hmotnost. Navíc, vývoj LED diod se zaměřil na zvyšování jejich svítivosti, tudíž v dnešní době nemají speleologické čelovky co do svítivosti a výdrže konkurenci.

LED diody jsou již široce využívány také pro svítidla v interiéru i exteriéru. LED žárovky na 220 V jsou velmi úsporné a jsou vyráběny v různých odstínech. Některé svítidla mají dokonce možnost přepínání teplých a studených odstínů.