Lustr a proč se to tak jmenuje

Jak vniklo slovo "lustr"? Zcela jistě z latinského termínu "illustro" což znamená "osvětlovat". Jako lustr je označováno stropní zavěšené svítidlo s více světelnými zdroji, což byly dříve svíčky, které byly později nahrazeny žárovkami.

Lustry jsou umísťovány zpravidla do větších místností. Umožňují dobře a zároveň příjemně osvítit velké prostory, sály a haly.

Lustry však nejsou jen ryze praktickými svítidly. Plní funkci krásné dekorace. Lustry jsou originálními, nepřehlédnutelnými a zdobnými doplňky interiéru i v denních hodinách, kdy není potřeba svítit.

Mezi nejluxusnější lustry patřily a dodnes patří lustry křišťálové. Množství umístěných a zavěšených broušených skleněných krystalů vytváří neopakovatelnou dekoraci ve dne i večer. Oblíbené jsou také lustry se stínidly různých tvarů, uchycenými na kovových konzolách. Tato svítidla jsou vyhotovena v jednoduchém, elegantním nebo i více zdobném provedení.

Lustry se vyrábějí v kombinaci různých materiálů. Skla, kovu, dřeva, textilu, a v poslední době i plastu. Plastové lustry, věrně napodobující např. lustry skleněné, jsou žádané díky své menší hmotnosti.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení