Černá v pátek

Pátek třináctého

Nemá dobrou pověst už roky. Připomínat si historky, které se staly v tento den a měly černé dopady, je vlastně nošení dříví do lesa. Ale černá barva má stejně obrovské využití i v interiéru.

Je zvláštní, jak černá barva působí na psychiku člověka. Pokud jsou celé plochy černé, je otázka, zda je to tím, že působí černá magie, nebo tím, že mozku chybí stimul. Depresivně totiž působí všechny barvy, které jsou v plochách a jednolité.

V přírodě se nic takového nevyskytuje. Vždycky jsou to odstíny, které dávají barevný charakter objektu. Buď odstíny nebo hustota, či jistá čirost barvy.

Černá svítidla působí v interiéru výrazně, skoro jako kontury. Kdybych to měla přirovnat k líčení, působí jako dobře namalované oční linky. Závěsné svítidlo, stojací lampa nebo stolní, to vše dodá každému interiéru ten správný šmrnc.

V černé barvě se dělá několik povrchů svítidel. Může to být patina ve stříbrné nebo zlaté barvě, dále matná černá barva a nebo leštěný chrom pod názvem "černý chrom".

Každá varianta černé barvy má spoustu možností, s čím kombinovat. Protože to má opravdu neomezené množství kombinací. Pouze černý chrom, ten má jisté specifikum. V interiéru se doslova ztrácí, funguje jako černá zrcadlová plocha a v té se dobře odráží všechny předměty z okolí. Krásný optický klam. Umět ho využít.

autor: Dagmar Toušková

 

Bez názvu (300 × 553 px) (1)  Bez názvu (300 × 553 px) (2)    kovany-lustr-černy-težky-velky-obruč